Menü Kapat

Sağlık Turizmi Nedir?

Farklı sebeplerle yaşadığı ülkeden başka bir ülkeye tedavi amaçlı seyahat edilmesine sağlık turizmi denir. Tedavi amaçlı seyahat eden kişiye ise sağlık turisti denir.

Sağlık turizmini sadece hastanelerle kısıtlamak doğru değildir. Sağlık turizmi tedavi ve sağlıklı yaşam olanağı sunan her kurum için kullanılabilen bir terimdir.

Sağlık turizmi 3 ana başlıkta değerlendirilmektedir.

1. Tıp Turizmi (hastanelerde tedavi ve ameliyat hizmetleri)

2. Termal Turizm (termal tesislerde, kaplıca vb. olanaklarla rehabilitasyon ve dinlenme hizmetleri)

3. Yaşlı ve Engelli Turizmi (geriatrik tedavi merkezleri veya yaylalardaki tesislerde sosyal aktiviteli uzun süreli konaklama hizmetleri)

Sağlık Turizminin Başlıca Sebepleri

  • Sağlık turistinin ülkesindeki yüksek teknoloji sağlık hizmetleri ve doktor kaynaklarının eksikliği
  • Sağlık turistinin ülkesinde sağlık hizmetlerinin pahalı olması
  • Seyahat edilecek ülkedeki sağlık hizmetlerinin daha kaliteli olması
  • Sağlık turistinin tedavi veya ameliyatın bilinmesini istememesi, gizli tutması
  • Kronik hastaların, yaşlı veya engellilerin farklı tedavi yöntemleri ve doktorları denemek istemesi
  • Sağlık turistinin ülkesinin coğrafi ve iklim koşulları nedeniyle termal tesislerin bulunmaması
  • Uyuşturucu, alkol vb. bağımlılıkları olan kişilerin ortamından uzaklaşıp, tazelenmek istemeleri
  • Tedavi ve tatili birleştirip farklı kültürlerle tanışma arzusu

Türkiye’de Sağlık Turizmi

Türkiye’de sağlık hizmetleri Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol edilir. Türkiye’de çok sayıda JCI ile uluslararası standartlarda akredite olmuş sağlık kuruluşu mevcuttur. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere özel, kamu ve üniversite hastaneleri dünyadaki en yüksek teknoloji ile donatılmıştır. Türkiye’de sağlığa verilen önemin dünyada bilinir hale gelmesiyle her yıl yaklaşık 500.000 yabancı hasta Türkiye’ye tedavi amaçlı giriş yapmaktadır. Türkiye’de sağlık turizminin gelişmiş olmasının bir nedeni de her hastaya her branşta kaliteli hizmet imkanı sunmasıdır.

Hastanelerde uluslararası hastalara talep ettiklerinde tercümanlık hizmeti sunulmaktadır. Yine de Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Dairesi Başkanlığı bünyesinde 7/24 Arapça, İngilizce, Almanca ve Rusça dilinde tercümanlık hizmeti sunmaktadır. Ülkemize gelen hastalar herhangi bir acil durumda 112’yi ve şikayet durumlarında 184’ü arayarak kolayca tercümanlık hizmeti alabilirler.

Türkiye’de hizmet veren tüm doktorlar mesleki zorunluluk sigortası yaptırmak zorundadır. Herhangi bir tıbbi hata veya malpraktis durumunda hastaya sigorta tarafından tazminat ödenmektedir.

Tüm hastanelerimiz ulusal akreditasyon kriterlerine göre hizmet vermekte olup yılda 2 kez denetlenmektedir. Sağlık turizmi ile ilgili tüm işlem ve yükümlülükler kanun gereği Sağlık Bakanlığı sorumluluğundadır.

Türkiye’deki köklü hastanelerin yanı sıra son 10 yılda yapılan özel, üniversite ve kamu hastaneleri yüksek teknolojik donanım, doktor kalitesi ve fiziki şartları ile hastalara yüksek standartlarda hizmet sunmaktadır.

Termal turizm için kaynak açısından dünyada yedinci Avrupa da birinci sıra olan Türkiye bu alanda çok donanımlı ve köklü termal oteller ile hizmet vermektedir.

Sonuç olarak Türkiye sağlık çalışanları olarak ülkenin iklimini, tabii güzelliklerini, tarihi ve kültürel yapısını, hastanelerimizdeki batı standartlarındaki sağlık hizmetlerini ve termallerini vatandaşlarımıza sunduğumuz gibi dünyadaki tüm insanlara sunmayı amaçlıyoruz. Dünyanın dört bir yanından sağlığına kavuşmak isteyen herkese hizmet sunabilmek için çalışıyoruz.

Destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada. Hizmetlerimiz hakkında anında bilgi alabilirsiniz!